Government of India

Ministry of Parliamentary Affairs

  

Result of

Sixteenth National Youth Parliament Competition for 

Kendriya Vidyalayas

 

Result of the 16th National Youth Parliament Competition, 2003-2004 for Kendriya Vidyalayas

 

Statement of percentage of marks obtained by each participating vidyalaya in zonal level of 16th National Youth Parliament Competition, 2003-04 for Kendriya Vidyalayas

 

SIXTEENTH NATIONAL YOUTH PARLIAMENT COMPETION, 2003-2004 RESULT OF THE NATIONAL/ZONAL LEVEL COMPETITION INDIVIDUAL PRIZE WINNERS

 

RESULT OF THE SIXTEENTH NATIONAL YOUTH PARLIAMENT COMPETITION  (REGIONAL LEVEL) FOR KENDRIYA VIDYALAYA 2003-04 INDIVIDUAL PRIZE WINNERS

 

 

 

 

Sixteenth National Youth Parliament Competition for Kendriya Vidyalayas

 

I.          “Pt. Jawaharlal Nehru” Parliamentary Running Shield and Trophy for standing First at National Level.

 

            Kendriya Vidyalaya, No. 1, Jabalpur, Madhya Pradesh.

 

 

II.        Trophy for standing First in respective zones

 

            S.No.   Name of Vidyalaya                                                                            Zone

 

            1.         K.V. No. 3, AFS, Makarpura, Baroda, Gujarat.                                   Jaipur

 

            2.         K.V., AFS, Tughlakabad, New Delhi.                                                  Delhi

                       

            3.         K.V., Fort William, Kolkota, West Bengal.                                           Kolkota

                       

            4.         K.V., RWF (WAP), Yelahanka, Bangalore, Karnataka                        Hydrabad

                       

            5.         K.V., AFS, Gorakhpur, Uttar Pradesh                                                  Lucknow

                        .

III.       Trophy for standing First at Regional Level

 

            S.No.   Name of Vidalaya                                                                              Region

            1.         K.V. ONGC, Panvel, Maharastra                                                         Mumbai

 

            2.         KV. Duliajan Assam                                                                             Silchar

 

            3.         K.V., Vayusenanagar, Nagpur, Maharashtra                                         Bhopal

 

            4.         K.V., Cuttack, Orissa                                                                           Bhubneshwar

 

            5.         K.V., Jakhoo Hills, Shimla, H.P                                                            Chandigarh

            6.         K.V., Annanagar, Channai, Tamil Nadu                                                Chennai

 

            7.         K.V., Clement Town, Dehradun, Uttaranchal                                        Dehradun

 

8.                  K.V. Eklingharh, Udaipur                                                                     Jaipur

 

            9.         K.V., EAC, Upper Shillong, Shillong, Meghalaya                                  Guwahati

 

            10.       K.V., No. 1, Nauasenabaugh, Visakhapatnam,                                     Hyderabad

                        Andhra Pradesh.

 

            11.       K.V. Danapur Cantt, Danapur,Patna,Bihar                                            Patna

 

            12.       K.V. No. 1, Srinagar                                                                            Jammu

         

           

Statement of percentage of marks obtained by each participating vidyalaya in zonal level of 16th National Youth Parliament Competition, 2003-04 for Kendriya Vidyalayas

____________________________________________________________________________

S.No.   Name of KV                            Region              Date of Competition                 % of 

                                                                                                                                     marks

____________________________________________________________________________

1.         2.                                                         3.                     4.                                             5.

____________________________________________________________________________

 

I.    Bhopal Zone

 

1.         KV No.1, Jabalpur                   Jabalpur           27.12.2003                             89%

2.         KV, VS Nagar                         Bhopal             30.4.2004                               85.33%

3          KV, Cuttack                            Bhubaneswar    28.4.2004                               80.66%

 

                                                            II.         Kolkata Zone

 

1.         KV, Fort William                      Kolkata            18.9.2003                               82.33%

2.         KV, Duliajan                            Silchar              20.4.2004                                82%

3          KV, Upper Shillong                  Guwahati          4.12.2003                                76%    

 

III.       Delhi Zone

 

1.         KV, AFS Tughlakabad Delhi                            30.9.2003                                85%

2.         KV, Srinagar    (Jammu Region) not participated at the national level

3.         KV, Jakhu Hills, Shimla            Chandigarh       4.6.2004                                  78%

 

IV.              Hyderabad Zone

 

1.         KV, Yelahanka, Bangalore       Bangalore         13.12.2003                              82

2.         KV No.1, Visakhapatnam        Hyderabad       26.2.2004                                77.5%

3.         KV, Annanagar, Chennai          Chennai            1.10.2004                               75.33%

 

V.                 Jaipur Zone

 

1.         KV, AFS Makarpura               Ahmedabad      7.4.2004                                  85%

2.         KV, ONGC, Panvel                 Mumbai            17.10.2003                             83.66%

3.         KV, Eklingarh Forest                Jaipur               19.12.2003                              71%

  

VI.              Lucknow Region

 

1.         KV AFS, Gorakhpur                Lucknow          13.7.2004                                88%

2.         KV, Danapur Cantt                  Patna                16.7.2004                                82.5%

3.         KV, Clemant Town                  Dehradubn       29.9.2003                                81%

 

 

                           

 

 

 

SIXTEENTH NATIONAL YOUTH PARLIAMENT COMPETION, 2003-2004

RESULT OF THE NATIONAL/ZONAL LEVEL COMPETITION

INDIVIDUAL PRIZE WINNERS

 

 

Sl.No.

Name of Vidyalaya

Region

Date of Competition

% of marks

Name of prize winning students

Position

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7

1.

Kendriya Vidyalaya,

No. 1, Jabalpur, Madhya Pradesh

Jabalpur

27.12.2003

89.00

  1. Soumya Mishra
  2. Ajith Wariar
  3. Subhra Mukherjee
  4. Aditi Bandopadhyay
  5. Anupam Chandel
  6. Shubhi Shukla
  7. Jyoti Kotwani
  8. Sanjivani Bhose
  9. Rupal Tiwari
  10. Raghvendra Shroti

I
II
II


III


III


III

III
IV
IV
IV

2

Kendriya Vidyalaya,

AFS, Gorakhpur,

Uttar Pradesh

Luchnow

13-07-04

88.00

1.        Manish Yadav

2.        Vinita Gupta

3.        Nupur

4.        Neha Tiwari

5.        Vishwadeep Mishra

6.        Anjali Lavania

7.        Gyanprada

8.        Shashikant

9.        Shivani Srivastava

I
II
II

III
III


III
IV
IV

IV

3.

Kendriya Vidyalaya,

Vayu Sena Nagar, Nagpur, Maharashtra

Bhopal

30.04.2004

85.33

  1. Rohit Ranjan
  2. Tapasya Gupta
  3. Arun Yadav
  4. Silpa Kathwate
  5. Sangeeta Kumari
  6. Ashish Chwhan

I

II

III

III

IV

 

IV

4.

Kendriya Vidyalaya,

AFS, Tughlakabad, New Delhi

Delhi

30.09.2003

85.00

  1. Abhishek Upadhyaye
  2. Nazia
  3. Amandeep Kaur
  4. Khushboo
  5. Navnidhi
  6. Monica Yadav
  7. Anamika Singh
  8. Pooja Yadav
  9. Abhishek Bhainsora
  10. Shweta

I


II
II
II
III
III
III

IV

IV

 

IV

5

Kendriya Vidyalaya, No. 3,

AFS, Makarpura, Baroda, Gujrat

Ahmadabad

07.04.2004

85.00

  1. Neha Dubey
  2. Poonam
  3. Piyush Chaturvedi
  4. Vandana Sharma
  5. Pulkit. R Yadav
  6. Preeti Singh
  7. Beena Singh
  8. Shalvi Singh
  9. Priyanka Atri

I
II
II


III


III
III
IV
IV
IV

6.

Kendriya Vidyalaya, ONGC Complex, Panvel, Maharashtra

Mumbai

17.10.2003

83.66

  1. Sakshi Jain
  2. Megha Bhatia
  3. Ankit Singh
  4. Shaleen S.
  5. G.S. Vimal
  6. Brij Kishore
  7. Vikrant

I
II
II
III
III
IV
IV

7.

Kendriya Vidyalaya,

Danapur Cantt., Bihar

Patna

16-07-04

82.5

1.         Ms. Dimple   

2.         Ms. Sapna     

3.         Md. Shadan  

            Equabal

4.       Ms. Priyambada

5.         Ms. Sita         

6.         Ms. Gita        

7.         Ms. Namrata 

8.         Ms. Pratibha 

I

II

II

 

III

III

IV

IV

IV

8.

Kendriya Vidyalaya, Fort William, Kolkota, West Bengal.

Kolkota

18.09.2003

82.33

  1. Ragav Soud
  2. Siddharth Roy
  3. Nidhi Jaiswal
  4. Sumita Ghosh
  5. Urvashi Kausal
  6. Avinash Kumar Jha
  7. Sutapa Biswas

I

II

II

III

III

IV

 

IV

9.

Kendriya Vidyalaya, Yelahanka, Bangalore, Karnataka

Bangalore

13.12.2003

82.00

  1. Manasvi. Srivasthava
  2. Kritika Srinivasan
  3. Ojasvita Srivastava
  4. Binston Thomas
  5. Aishwarya Karra
  6. G. Archana
  7. M. G. Ramya

I

 

II

 

II

 

III

III

 

IV

IV

10.

Kendriya Vidyalaya,

Duliajan, Dibrugarh, Assam

Silchar

20.04.2004

82.00

  1. Manisha Narayanan
  2. Devismita Khaund
  3. Piya Khaund
  4. Sankalp Dwivedi
  5. Mayuri Deka
  6. Tulshi Jaishy
  7. Ashirwad Borbora

I

 

II

 

II

III

 

III

IV

IV

11.

Kendriya  Vidyalaya, Clement Town, Dehradun, Uttranchal.

Dehradun

29.09.2003

81.00

  1. Surya
  2. Vivek Bisht
  3. Rinki Rana
  4. Abhishek
  5. Dipak Kumar
  6. Shubra
  7. Rumi
  8. Nalini
  9. Bharti

I

II

II
III
III
III
IV
IV
IV

12.

Kendriya Vidyalaya, Cuttack, Orissa

Bhubaneswer

28.04.2004

80.66

  1. Mrinal Mahapatra
  2. Jyotirmayee Nanda
  3. Kreeti Das
  4. Anupam Mishra
  5. Nandlal Baxi
  6. Noomani Baig
  7. Swetangini Das

I

 

II

 

II

III

III

IV

IV

13.

Kendriya Vidyalaya,

Jakhu Hills, Shimla, Himachal Pradesh

Chandigarh

04.06.2004

78.00

  1. Swati Chauhan
  2. Anjali Mishra
  3. Anchal Mishra
  4. Santanu Budhalakoti
  5. Aditi Sen
  6. Suman Sharma
  7. Naina Tamta
  8. Vibhu Singh Kutlahria
  9. Usha Preeti
  10. Nabhdupika

I

II

II

II

 

II

III

III

III

 

IV

IV

14.

Kendriya Vidyalaya,

No. 1, Nausenabagh, Visakahapatnam, Andhra Pradesh

Hyderabad

26.02.2004

77.5

  1. Silpi Kumari
  2. Abdul Irfan Ansari
  3. Swathi Sharma
  4. Sanjay Yadav
  5. Ranjeet Kumar
  6. Manashi Satpathi
  7. Pinki Kumari

I

II

 

II

III

III

IV

 

IV

15.

Kendriya Vidyalaya,

Upper Shillong, Meghalaya

Guwahati

04.12.2003

76.00

  1. Swati Kaushik
  2. Sangita Sharma
  3. C. Madhuri
  4. Piyali Sinha
  5. Madhumita Chaudhary
  6. Likhu Debnath

I

II

III

III

IV

 

IV

16.

Kendriya Vidyalaya,

Annanagar, Chennai,

Tamil Nadu

Chennai

01.10.2003

75.33

  1. Amritha Nair
  2. K. Vujwal Roy
  3. P. Chethana Rao
  4. S. Ramya
  5. Vidya Vijayan
  6. N. Karthik

I

II

II

 

III

IV

IV

17.

Kendriya Vidyalaya,

Eklingarh Forest, Udaipur, Rajasthan

Jaipur

19.12.2003

71.00

  1. Kalpana Salvi
  2. Anurag Rai Chowdhari
  3. Vinay Suhalka
  4. Nandini Singh
  5. Iram Khan
  6. Ankita Molari
  7. Tejaswita Choubisa

I
II

II
III
III
IV
IV

18.

Kendriya Vidyalaya,

No. 1, Batwara, Srinagar, Jammu & Kashmir

Jammu

 

 

Did not participate at National level

 

 

 

 

 

 


RESULT OF THE SIXTEENTH NATIONAL YOUTH PARLIAMENT COMPETITION

 (REGIONAL LEVEL)

FOR KENDRIYA VIDYALAYA 2003-04

 

S.No

Region

Name of Vidyalaya which stood first

Name of KVs

Names of prize winning students

position

1.

2.

3.

4.

5.

6.

1.

Ahmedabad

Kendriya Vidyalaya, No-3, AFS, Makarpura,

Baroda, Gujarat

KV,No-3

AFS, Baroda

 

 

  1. Poonam
  2. Priyanka Atri
  3. Neha Dubey
  4. Saurabh Dey

I

II

III

IV

 

 

 

K.V,No-1

Surat

 

  1. Neha
  2. Aishwarya
  3. Soumya
  4. Parag

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. AFS

Wadsar

  1. Monika
  2. Sushma
  3. Rakesh
  4. Anna

I

II

III

IV

 

 

 

K.V,Rajkot,

  1. Shiva Tripathi
  2. Chaitali
  3. Shahin
  4. Vishal G

I

II

III

IV

 

 

 

K.V, ONGC

Mehsana

  1. Ruby Jaggi
  2. Ankita
  3. Pawan
  4. Shruti Rao

I

II

III

IV

2.

Bangalore

K.V, RWF(WAP)

Yelahanka, Bangalore, Karnataka.

 

K.V, RWF(WAP)

Yelahanka

  1. Aishwarya Karra
  2. Amit Razak
  3. Manasvi Srivastava
  4. Arun S. Raj

I

II

III

 

IV

 

 

 

K.V, Ponda,Goa

  1. Shakir Usman
  2. Shafiq Issani
  3. Ankur Pant
  4. Ryoden Pereira

 

I

II

III

IV

 

 

 

 

K.V,Payyanur, Kerala

  1. Nithin K.
  2. Sanesh N.K.
  3. Vineeth T.V.
  4. Aishwarya. S

I

II

III

IV

 

 

 

 

K.V. No-2, Mangalore

  1. Ramnath Shenoy
  2. Apoorva K.
  3. Mangala Gowri
  4. Arthi Maran

I

II

III

IV

 

 

 

 

K.V, Kalpetta,Kerala

  1. Jisha K.J.
  2. Anju Mary
  3. Kavya Ratnakaran
  4. Ashna B.R.

I

II

III

IV

3.

Bhopal

Kendriya Vidyalaya, Vayusena Nagar,

Nagpur, Maharashtra.

K.V. Vayusena Nagar,

Nagpur.

  1. Sangeeta
  2. Neha & Jyoti
  3. Surbhi & Madhurika
  4. Ashis S

I

II

III

 

IV

 

 

 

K.V.No.1,

Bhopal

  1. Shruti
  2. Suchita
  3. Utkarsh Sexsena
  4. Jasveen

I

II

III

IV

 

 

 

K.V.No.1,

Indore

  1. Shadab Fatima
  2. Ameya & Shanta
  3. Bharati
  4. Vikram

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No.1

10, Mall Road,

Sagar Cantt.

  1. Saroj
  2. Nidhi Gautam
  3. Jeevan Mehta
  4. Neeraj Raikwar

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Kamtee

  1. Ukesh
  2. Devdatta
  3. Birendra
  4. Nadeem

I
II
III
IV

4.

Bhubaneshwar

Kendriya Vidyalaya ,

Cuttack, Orissa.

K.V. Cuttack

  1. Kirtee Das
  2. Sonali Mohanty
  3. Satyajit Swain
  4. Nandlal Baskey

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Chandrapura

  1. Moon Pattandi
  2. Preetam Ghosh
  3. Priyanka Gupta
  4. Devashish Kumar

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Berhampur

  1. Jyoti
  2. T. Sameer Chandra
  3. Viswajeet
  4. Shivani Patra

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Paradip Port

  1. Marin Jose
  2. Sumit Sinha
  3. Janmejaya Behera
  4. Sriff Ali Khan

I

II

III

 

IV

 

 

 

K.V. No. 1, AFS, Kalaikunda

  1. Saheen Jamal
  2. Harpreet Kaur
  3. Shilpa Jain

I

II

III

5.

Chandigarh

Kendriya Vidyalaya,

Jakhoo, Shimla,

Himachal Pradesh

K.V.,Jakhoo,

Shimla

  1. Swati
  2. Shagun
  3. Aditi Sen
  4. Anchal

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No-2, Jallandhar

  1. Roshni
  2. Gagandeep
  3. Shareen
  4. Vijay

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No-2, Ambala Cantt.

  1. Daman Sharma
  2. Pooja Tyagi
  3. Mayank Mishra
  4. Vineet

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No-4,Bhatinda Cantt.

  1.  Neha Sharma
  2. Sapna
  3. Pinky
  4. Jyoti

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No-2,Chandimandir Cantt

 

  1. Shivalika
  2. Tamana
  3. Navneet Kaur
  4. Ankit

I

II

III

IV

6.

Chennai

Kendriya Vidyalaya ,

Annanagar, Channai,

Tamil Nadu.

K.V. Annanagar

  1. Vujwal Rai
  2. Chetna Rai
  3. Jagan Kumar
  4. Karthik

I

II

III

IV

 

 

 

K. V. CRPF, Avadi

  1. Richa
  2. Sharmila
  3. Baisakhi
  4. Vinod

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Adoor

  1. Aneez Deen
  2. Neeraja
  3. Rahul G.
  4. Anupama

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Coimbatore

  1. Geetanjali
  2. Gautham
  3. Ramya
  4. Janganth Majumdar

I

II

III

IV

 

 

 

K. V. CISF, Thakkolam

  1. Deepanjana Pandit
  2. Shebin Sahu
  3. Getha Kanimozhi
  4. Pragya Nidhi

I

II

III

IV

7.

Dehradun

Kendriya Vidyalaya ,

Clement Town,

Dehradun, Uttranchal.

K.V. Clement Town

  1. Surya
  2. Rinki Rana
  3. Nalini
  4. Rinki Sharma

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. JRC, Bareilly

  1. Arun Pratap
  2. Geeta Joshi
  3. Manshi Bera
  4. Nisha Bhandari

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No. 1, Roorkee

  1. Hema Bhatt
  2. Kapil Dev Sharma
  3. Mamta Khadiyal
  4. Alina Rehman

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. ONGC, Dehradun

  1. Avani Mittal
  2. Prasenjeet
  3. Shray
  4. Geetanjali

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. FRI, Dehradun

  1. Anupam
  2. Akanksha
  3. Bhavita
  4. Garima

I

II

III

IV

8.

Delhi

Kendriya Vidyalaya ,

AFS, Tughlakabad, Delhi.

K.V. AFS, Tughlakabad

  1. Monica Yadav
  2. Anamika
  3. Amandeep
  4. G Meghana

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Pushpa Vihar

  1. Susheel
  2. Neha Saini
  3. Shyama Dash
  4. Ravi Bhatt

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Janakpuri

  1. Ananyabrota Chatterjee
  2. Kanika Shekhar
  3. Ankur Porwal
  4. Astha Trivedi

I

 

II

III

IV

 

 

 

K.V. AGCR

  1. Aditi Sharma
  2. Mouli Ghatak
  3. Tarun Raina
  4. Shalin

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Andrews Ganj

  1. Ashutosh
  2. Shweta
  3. Ranjita
  4. Bilal

I

II

III

IV

9.

Guwahati

Kendriya Vidyalaya,

EAC, Upper Shillong, Shillong, Meghalaya.

K.V. EAC, Upper Shillong

  1. Likho Debnath
  2. Adiel R. Aynta
  3. Piyali Sinha
  4. C.M. Dhori

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Maligaon

  1. Abhijit Anand

2    Rajashree

3.  Chiranjeev

4.   Nanda Das

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No. 2, Tejpur

  1. Rahit Khan
  2. Udipana Kalita
  3. Saloni
  4. Tapasi Goswami

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. ONGC, Jorhat

  1. Pranshu
  2. Taralima
  3. Dikshita Chowri
  4. Swagata

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Missamari

  1. Nab Jyothi Kasija
  2. Phurpa
  3. Saurav Nag
  4. Ashish Kumar

I

II

III

IV

10.

Hyderabad

Kendriya Vidyalaya ,

No. 1, Nauasenabaugh,

Visakhapatnam, Andhra Pradesh.

K.V. No. 1, Nauacnabaugh

  1. Sanjay Yadav
  2. Satveer Kaur
  3. Pinky
  4. Jairaj

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No. 1, Air Force Academy, Dundigal

  1. Vishal Kumar
  2. Vinod Kumar
  3. Atul Vats
  4. Abhinav Sundareshwaran

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. NTPC, Ramagundam

  1. Swathi Soren
  2. Shakti Saran Dubey
  3. Sajiya Khanam
  4. K Sumahitha Priyamvada

I

II

 

III

IV

 

 

 

K.V. AFS, Begumpet

  1. Poonam Kumari
  2. Sashi Lata
  3. A. Srivani
  4. Ankur Tomar

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Srikakulam

  1. R. Anusha
  2. A. R. Ch. Darshak
  3. K. Bindu Madhavi
  4. J. Surya

I

II

III

IV

11.

Jabalpur

Kendriya Vidyalaya,

No. 1, GCF Estate, Jabalpur, Madhya Pradesh.

K.V. No. 1, GCF Estate

  1. Shubra Mukharjee
  2. Soumya Mishra
  3. Ajit Wariar
  4. Raghavendra Shroti

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No. 2, GCF Estate

  1. Abhishek Bhattacharya
  2. Ankita Mathur
  3. Tusar Joshi
  4. Anubha Maithaini

I

 

II

III

IV

 

 

 

K.V. No. 1, WRS Clolony

  1. Akansha Suryawanshi
  1. Rupali Khapre
  1. Amritasnu Bajpair
  2. M. Kavita

I

 

II

III

IV

 

 

 

K.V. SECL, Korba

  1. Priyanshu Pande
  2. Ravi Yadav
  3. Anil Kaushik
  4. Akanksha Masiha

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Singrauli

  1. Suman
  2. Anupama Sharma
  3. Poonam Yadav
  4. Zafar Raja

I

II

III

IV

12.

Jaipur

Kendriya Vidyalaya No-2

Eklingarh

K.V. No-2,

Eklingarh

  1. Ranjana Tiwari
  2. Kalpana Salvi
  3. Kundan Singh
  4. Kadambini Singh

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Nasirabad

  1. Amrita
  2. Shilpa Basker
  3. Biplab

4.   Nitika

I

II

III

IV

 

 

 

 

K.V. No-2, Army

Jodhpur

 

  1. Praveen Sharma
  2. Kavita Gaur
  3. Santosh Shekawat
  4. Virendra Singh

I

II

III

IV

 

 

 

 

K.V. No-2, CRPF,

Ajmer

 

  1. Bhanu Rathore
  2. Smiriti Saxena
  3. Sapna Dogra
  4. Sanjaya Neel

 

I

II

III

IV

 

 

 

 

K.V. No-2, Bikaner

  1. Kalpana Lamba
  2. Yotisha Panwar
  3. Vikash Chaudhary

Pratibha Vatshyan

I

II

III

IV

13.

 

Jammu

Jammu Region backed out at the last moment from the competition. Hence no regional first prize is being awarded.

K.V.No.1, Akhnoor

1.  MasroorAzar

2.  Preeti Upal

3.  Hardeep

4.  Shakshi Sharma

 

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No-2, Pathankot

  1. Saurabha Mahajan
  2. Sarika Chauhan
  3. Poonam Rama
  4. Joyti

I

II

III

IV

 

 

 

K.V, Samba

  1. B.K. Rohit
  2. Ujjala Sharma
  3. Bharti Katal
  4. Babita

 

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No-1, Srinagar

  1. Pritika Sambyal
  2. Shafiqual Islam
  3. Harpreet Kaur
  4. Arif Billah

I

II

III

IV

 

 

 

K.V, Baramullah

  1. Baljeet Singh
  2. Urfain Habib
  3. Kiran
  4. Rinki Santara

I

II

III

IV

14.

Kolkata

Kendriya Vidyalaya,

Fort William, Kolkata, West Bengal.

K.V. Fort William

  1. Siddhhart Roy
  2. Raghav Sanu
  3. Navasatya Bal
  4. Sumita Ghose

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Farakka

  1. Khushboo Kumari
  2. Gajanan K. Jumle
  3. Vishal Ananda
  4. Vivek Ananda

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Barrackpor

  1. Mili Chakravorty
  2. Arkabrata Ray
  3. Vinay Jhawar
  4. Smit Sarkar

I

II

III

IV

 

 

 

K. V. Chittranjan

  1. Ramdip Roy
  2. Vaibhav Chough
  3. Monica Murmu
  4. K. Madhvi Lata

I

II

III

IV

 

 

 

K. V.  No. 1, Binnaguri

  1. Chinky Karan
  2. Sevika Das
  3. Gaurav Kumar
  4. Farheen

I

II

III

IV

15.

Lucknow

Kendriya Vidyalay,

AFS, Gorakhpur, Uttar Pradesh.

K.V. Gorakhpur

  1. Neha Tiwari
  2. Manish Yadav
  3. Gyan Prada Upadhyay
  4. Tarun Kaushik

I

II

III

 

IV

 

 

 

K.V. AMC, Lucknow

  1. Jiji Thomas
  2. Poornima Tripathi
  3. Laxmi Trivedi
  4. Sarwani Das

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Raebareli

  1. Shireen Chaudhayr
  2. Shri Priya Tripathi
  3. Anoop Tripathi
  4. Subhi Trivedi

I

 

II

III

IV

 

 

 

K.V. IIT, Kanpur

  1. Meenakshi Singh
  2. Rahul Joshi
  3. Jai Sanwal
  4. Rajani Tripathi

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Mau

  1. Akanksha Pande
  2. Sweta Rai
  3. Sneha Singh
  4. Pooja Shahi

I

II

III

IV

16.

Mumbai

Kendriya Vidyalaya

ONGC,Panvel, Maharashtra.

K.V. ,ONGC, Penvel

1.Vikrant

2. G. S. Vimal

3. Brij Kishore

4. Ankit Singh

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Solapur

  1. Abhishek Mishra
  2. Anupama K. Nair
  3. Pranjal Bhosekar
  4. H. S. Bhagyashree

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. No. 3, Colaba

  1. Rahul Bosala
  2. Tariq
  3. Bhism Kapoor
  4. Olga Arora

I

II

III

IV

 

 

 

K. V. Jalgaon

  1. Sandeep Thakre
  2. Mrunali Nemade
  3. Kunal Bhangare
  4. P. Paul G. Boom

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. VRDE, Ahmadnagar

  1. Kiran Rathi
  2. Rushabh Shah
  3. Ranjit Rathi
  4. Ajinkya Dhotre

I

II

III

IV

17.

Patna

Kendriya Vidyalaya,

Danapur Cantt, Bihar.

K.V. Danapur Cantt

  1. Sita
  2. Dimple
  3. Priti Sinha
  4. Abhishek Bhusan

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Sonepur

  1. Nutan Kumari
  2. Atul Raushan
  3. Saurav
  4. Sushma Kumari

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Mugalsarai

  1. Puja Singh
  2. Pooja Vimal
  3. Alok Choubey
  4. Vivek Kumar Sriwastava

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Hazaribagh

  1. Apoorba
  2. Chandan
  3. Gunjan
  4. Vinita Chhetry

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Ramgarh Cantt.

  1. Rupash Kumar
  2. Khusboo Kumari
  3. Nancy Sobli
  4. Sinita Singh

I

II

III

IV

18.

Silchar

Kendriya Vidyalaya,

Duliajan,

K.V. Duliajan

  1. Sankalp Dewedi
  2. Shreha Pathak
  3. Debarati Das Gupta
  4. Ayesha Bahuahandi

I

II

III

 

IV

 

 

 

K.V. Kunjaban,

Agartalla

  1. Soma Purkayastha
  2. Sumitra Das
  3. Richa Verma
  4. Swati Srivastava

I

II

III

IV

 

 

 

K.V. Kumbhirgram

  1. Rupam Bhattacharya
  2. Poonam Mandal
  3. Namrata Banerjee
  4. Madhushree Boruah

I

 

II

III

 

IV

 

 

 

K.V. Langjing

  1. R. K. Anna
  2. Ajita Longjum
  3. M. Mangboi Haokip
  4. S. Usha Karan Singh

I

II

III

 

IV

 

 

 

K.V. Dimapur

  1. Sunil Kumar
  2. Sijamol
  3. Anirban Chatterjee
  4. Narender Yadav

I

II

III

IV